Primary School Staff

Nursery


Lianne Herbert
Nursery Bluebells Class Teacher


Tamsin Elsey
Nursery Daisies Class Teacher


Joshua Bateson
Nursery Poppies Class Teacher


Laura Permanand
Nursery Sunflowers Class Teacher
Nursery Year Leader


Sara Ben-Abdallah
Nursery Bluebells Teaching Assistant


Leanne Yew
Nursery Daisies Teaching Assistant


Tomono Iizumi
Nursery Poppies Teaching Assistant


Rika Okazaki
Nursery Sunflowers Teaching Assistant

Reception


Lauren Miles
Reception Bears Class Teacher


Anita Miyamoto
Reception Giraffes Class Teacher


Claire Herault
Reception Penguins Class Teacher

Stuart Whitaker
Reception Rhinos Class Teacher
Reception Year Leader

Clare James
Reception Bears Teaching Assistant

Noriko Ishitohashi
Reception Giraffes Teaching Assistant

Tomihiro Tsuchiya
Reception Penguins Teaching Assistant

Kimberly Bryant
Reception Rhinos Teaching Assistant

Year 1


Emma Holloway
Year 1B Class Teacher

Rory Bell
Year 1G Class Teacher

Myfanwy Lawrence
Year 1P Class Teacher
Year 1 Year Leader

Rebecca Remnant
Year 1R Class Teacher

June Urabe
Year 1B Teaching Assistant

Helen Kaiho
Year 1P Teaching Assistant

Yuko Arai
Year 1R Teaching Assistant

Year 2


Will Ellis
Year 2B Class Teacher

Stephen Pittman
Year 2G Class Teacher
Year 2 Year Leader


Charlotte Dean
Year 2P Class Teacher


Nami Ohkubo
Year 2R Class Teacher


Zoe Johns
Year 2B Teaching Assistant


Akiko Kobayashi
Year 2G Teaching Assistant


Ani Smart
Year 2G Teaching Assistant


Hong An Doan
Year 2P Teaching Assistant


Jorge Fecuri
Year 2R Teaching Assistant

Year 3


Laura Ellis
Year 3B Class Teacher

Clinton Morgan
Year 3G Class Teacher

Gillian Pritchard
Year 3P Class Teacher

Daniel Berry
Year 3R Class Teacher
Year 3 Year Leader


David Buchler
Year 3B Teaching Assistant


Miyuki Yoshida
Year 3G Teaching Assistant


Pia Orum

Year 3P Teaching Assistant


Sandra Tateno
Year 3R Teaching Assistant

Year 4


Clare Welch
Year 4B Class Teacher


James Musgrave
Year 4G Class Teacher


Kay Wilkie
Year 4P Class Teacher
Year 4 Year Leader


Iain Crummie
Year 4R Class Teacher

Shopna Sekine
Year 4B Teaching Assistant


Ayako Hutchins
Year 4G Teaching Assistant


Jacob Knill
Year 4P Teaching Assistant


Tara Fitzgerald
Year 4R Teaching Assistant

Year 5


Jayne Ward
Year 5B Class Teacher

Kyle Gorst
Year 5G Class Teacher
Year 5 Leader

Rebecca Horinouchi
Year 5P Class Teacher

Thomas Kean
Year 5R Class Teacher


Elizabeth Howard
Year 5B Teaching Assistant


Rebecca Hawkes
Year 5G Teaching Assistant


Steven Samrock
Year 5P Teaching Assistant


Camilla Scott
Year 5R Teaching Assistant

Year 6


Kaori Ota
Year 6B Class Teacher


Philip Arneill
Year 6G Class Teacher
Year 6 Year Leader


Aron Tseng
Year 6P Class Teacher


Neil Willis
Year 6R Class Teacher


David Ronchetti
Year 6B Teaching Assistant


Natalia Troitskaya
Year 6G Teaching Assistant


Kei McIlraith
Year 6P Teaching Assistant


Michelle Pearce
Year 6R Teaching Assistant

Primary Assistant Heads


Rachel Roberts
Assistant Head of Primary
Inclusion Manager


Katie Byrne
Assistant Head of Primary
Assessment Manager


Richard Taylor
Assistant Head of Primary
Learning and Teaching

Specialist Lessons – PE


Aneeta Purewal
Primary PE Teacher Shibuya and Showa


Elliko Heimbach
Swimming Coach


Dan Trachonitis
Primary PE Teacher, Primary PE Coordinator


Danny Wild
Primary PE Teacher Shibuya and Showa


Hideo Nohara
Swimming Coach

Specialist Lessons – ICT


Stephen Pritchard
Primary ICT Teacher, Primary ICT Coordinator

Specialist Lessons – French


Grant Fraser
Primary and Secondary French Teacher

Annaig Sadou
Primary and Secondary French Teacher

Chloe Vastesaeger
Primary and Secondary French Teacher

Specialist Lessons – Japanese


Mayuna Hosokawa
Primary Japanese Teacher

Hideko Maruyama
Primary Japanese Teacher

Yasuko Okamura
Primary Japanese Teacher

Rieko Watanabe
Primary Japanese Teacher

Hiroko Yabuta
Primary Japanese Teacher

Eiko Yamanouchi
Primary Japanese Coordinator

Tomoko Yoshizawa
Primary Japanese Teacher

Specialist Lessons – Music


Louisa Danmeri
Director of Music Whole School


Amanda Cowan
Primary Music Teacher

Learning Support


Michael Beresford-Cooke
Primary EAL Teacher


Karen Ellis
Learning Support Teaching Assistant


Jonjo McQuaid
Learning Support Teaching Assistant


Faye Skjonnemand
Learning Support Teaching Assistant

Library


Richie Steven
Librarian


Michael Bell
Library Assistant


Kazumi Nono
Library Assistant